in

400 yıllık kuyulara ‘kar basma’ geleneği

Kayseri Hacılar ve İncesu ilçelerinde 400 yıl öncesine dayanan ve o yıllarda su gereksinimini karşılamak maksadıyla yapılan 1200 kuyudan yaklaşık 300’ü, günümüzde yaz aylarında soğuk su elde etmek için kullanılıyor.

Derinliği 5-10 metre ortasında değişen kuyular, kış aylarında tonlarca karla dolduruluyor. Hacılar’daki kuyular da yaza hazırlık için Erciyes Dağı’nın eteklerinde kürüklerle kamyon ve traktörlere yüklenen kar, kuyulara depolandı.

Kar basıldıktan sonra ağzı kapatılan kuyular, yaz başından itibaren açılıp, yaz boyunca bir nevi buzdolabı üzere kullanılıyor. Kuyulardaki karın kısmen erimesiyle elde edilen su kovalarla çekilip içilirken, kovalarla çıkarılan kar ise tabak ve kaselerde üzerine yoğurt, pekmez, ceviz, fındık dökülerek yeniyor.


SU İLÇEYE 1970’TE GELDİ

Mahmut Gengeç, babası ve dedesinden öğrendiği kuyuya kar basma geleneğini sürdürdüğünü söyleyerek şöyle konuştu:

“Bizler, eski bir geleneği yaşatmaya devam ediyoruz. Erciyes eteklerinden getirdiğimiz karın öncelikli olarak çok pak olması gerekiyor. Üzerinde toprak kalıntısı olmaması lazım. Kuyuları da hep temizleriz. Kuyu içerisinde geçen yıldan kar suyu varsa onu boşaltırız.

Kar çok yağarsa konutumuzun etrafında, yoksa Erciyes eteklerinden kamyonlarla kar getiriyoruz. 400 yıldır büyüklerimizin yaşattığı geleneği sürdürüyoruz. Evvelden ilçemizde su yoktu. 1970’li yıllarda ilçemize su geldi. Ondan öncesinde herkes su muhtaçlığını kar kuyularından temin ederdi. Ocak-Mart aylarında karlar kuyuya basılır, Temmuz-Ağustos ayında tüketilir.”
(DHA)

Süper Fırsatlar

Yazar Süper Fırsatlar

Güncel fırsatları ve haberleri sizler için derledik yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dilan Çıtak ve çalışanlarına akının yeni imajları ortaya çıktı

‘Türkiye’de fen lisesinde okuyan tek otizmli’