in

ABD Hazine Bakanı Yellen’dan “Bitcoin” uyarısı: Spekülatif ve verimsiz

Yellen, The New York Times tarafından düzenlenen bir aktiflikte, iktisat gündemine ait değerlendirmelerde bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu krizden en çok etkilenenlerin kalıcı olarak yara almamasının sağlanması gerektiğine işaret eden Yellen, “Faiz oranı ortamı nedeniyle eskisinden daha fazla mali alanımız olduğunu ve bunu kullanmayı dikkate almamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Yellen, ABD Lideri Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık ekonomik takviye paketinin başarılı olup olamayacağına ait “Benim için muvaffakiyet, salgın öncesi işsizlik düzeylerine geri dönebilmemiz ve bilhassa hizmet bölümünde işini kaybedenlerin yine istihdamını görebilmemizdir.” tabirlerini kullandı.

Hazine Bakanı’nın en değerli misyonunun ülkenin sağlam bir mali rotada olmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Yellen, ekonomiyi süratli bir biçimde yoluna sokmak için gerekli harcamanın yapılmamasının bir maliyeti olacağını aktardı.

“İNSANLAR ÇOK DERECEDE OYNAK OLABİLECEĞİNİN FARKINDA OLMALI”

Yellen, vergi düzenlemelerine de değinerek, Biden’ın varlık vergisini tercih etmediğini, bu türlü bir verginin değerli uygulama meseleleri olacağını ve idarenin kurumlar vergisini yüzde 28’e çıkarmayı istediğini anlattı. Sermaye çıkarı vergisine yönelik bir artışın dikkate alınmaya kıymet olabileceğini belirten Yellen, vergiyle ilgili durumun sıradan yatırımcılar üzerindeki tesirinin yakından incelenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yellen, Bitcoin‘e dair de değerlendirmelerde bulunarak, şunları kaydetti:

“Bitcoin’in bir süreç sistemi olarak yaygın olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Korkarım birden fazla vakit yasa dışı finansman için kullanılıyor. Süreçleri gerçekleştirmenin son derece verimsiz bir yolu ve bu süreçlerin gerçekleştirilmesinde tüketilen güç ölçüsü şaşırtan. Epeyce spekülatif bir varlık. Bence beşerler çok derecede oynak olabileceğinin farkında olmalı. Yatırımcıların yaşayabileceği potansiyel kayıplar konusunda telaşlıyım.”

58 BİN DOLARI GÖREN BİTCOİN 50 BİN DOLARIN ALTINA İNDİ

Geçen hafta süratli bir yükseliş gösteren Bitcoin, yeni haftada ise düşüş kaydetti. Hafta sonu 58 bin doların üzerini gören Bitcoin’in fiyatı, pazartesi 50 bin doların altına kadar indi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Dilara Varlıklı

Yazıyı Beğendiniz mi ?

Süper Fırsatlar

Yazar Süper Fırsatlar

Güncel fırsatları ve haberleri sizler için derledik yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Huysuz Virjin’in hayatı beyaz perdeye taşınıyor

Firarda 10 çocuk sahibi olan Galip Öztürk’ün, taşıyıcı annelere 216 bin Euro ödediği ortaya çıktı