in

ABD’den ödüllü pizzacı, 25 yıl evvel hamur açtığı tezgahta lahmacun yaptı

Diyarbakırda bir müddet ayakkabı boyacılığı yapıp lahmacun fırınında çalışan Hakkı Akdeniz, 1997 yılında Kanada’daki ağabeyinin yanına gitti. Burada pizza yapmayı öğrenen Akdeniz, 2001 yılında ABD’nin New York kentine gitti.

Hayırsever kişiliği ve iş dünyasında elde ettiği başarılarla isminden kelam ettiren Akdeniz, çok sayıda ödül aldı. Bir mühlet evvel corona virüsüne yakalanan Hakkı Akdeniz, tedaviyle sıhhatine kavuştu. ABD’de Türk öğrencilere fiyatsız pizza, çadır, uyku tulumu ve maske yardımı yapan Akdeniz, New York ve New Jersey’de her pazartesi ve çarşamba akşamları evsizlere pizza dağıtıyor.

‘SİLVAN’DAN ÇIKIP AMERİKA’YA GİTMEYİ HAYAL EDEMEZDİM’
Evvelki gün tatil için doğup büyüdüğü Silvan ilçesine gelen Akdeniz, 25 yıl evvel hamur açtığı tezgahın başına geçerek lahmacun yaptı. Gerçek mesleğinin lahmacun ustası olduğunu ve yıllar sonra lahmacun yapınca heyecanlandığını belirten Akdeniz, “Lahmacunu 25 sene sonra birinci kere yaptım. Bilhassa taş fırında hoş bir şey. Doğup büyüdüğüm yerde bunu yapmak daha farklı bir şey” dedi.BEYAZ SARAY’DAN ÖDÜL

2001 yılının başında New York’a geldiğini anlatan Akdeniz, “Geçen sene toplamda 14 ödül aldım. Vali, belediye liderinden ve Beyaz Saray’dan aldığım mükafatlar ortasında yılın erkeği, insanı ve en uygun göçmen mükafatını aldım. Silvan’dan çıkıp Amerika’ya gitmeyi küçükken hiç hayal edemezdim. Fakat ben bunu yaptım başardım. Gençlere daima diyorum pes etmeyin. Sevdiğiniz ve istediğiniz işi yapın ve her vakit başarırsınız” diye konuştu.

ABD’de pandeminin evsizleri vurduğunu söyleyen Hakkı Akdeniz, “Her pazartesi ve çarşamba akşamları pizza götürüp evsizlere dağıtıyoruz. Pandemi bizi değil, konutu olmayan sokaktaki insanları, evsizleri vurdu. Çaresiz sokakta kalıyorlar. Onların yanında oldum her vakit. Yalnız bırakmadım. Kimsesiz, kimsesizin sıkıntısından anlar. Ben kimsesizin nasıl olduğunu çok yeterli biliyorum, yaşadım ve gördüm. Onların yanında olmak hoş bir duygu” diye konuştu.


Çocukluk arkadaşı olan Mehmet Turgut Tayuzak da Hakkı Akdeniz ile bir arada lahmacun salonunda çalıştıklarını tabir ederek, kendisiyle gurur duyduklarını söyledi.
(DHA)

Süper Fırsatlar

Yazar Süper Fırsatlar

Güncel fırsatları ve haberleri sizler için derledik yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muharrem Erdemir kimdir? Muharrem Erdemir kaç yaşında, nereli, hangi dizilerde oynadı?

Beykoz Kundura Fabrikası, ‘Hafıza Derneği’nde yaşayacak