in

Acil İlk Yardım Müdahalesi Nasıl Yapılır?

Çeşitli sebeplerden ötürü kaza geçirmiş kimselere acil ilk yardım müdahalesi yapmak yöntemi ile hayat kurtarıcı bir davranışta bulunabilirsiniz. Ancak ilk yardım müdahaleleri bilinçli olarak yapılmalıdır, aksi halde yaralı ya da kazazedenin daha büyük sağlık sorunları yaşamasına neden olabilecektir. Bu bakımdan doğru ilk yardım müdahalesini yapmak önem taşımaktadır.

İlk Yardım Nedir?

İlk yardım müdahalesi yapmak için öncelikle ilk yardım gerektiren durumların bilinmesi yararlı olacaktır. Herhangi bir kaza ya da yaşamın tehlikeye düştüğü bir durumda, sağlık görevlilerin olay yerine gelinceye kadar geçen süre zarfında, çevredekiler tarafından kişinin hayatta kalmasını ya da daha büyük sağlık sorunları yaşamaması için yapılan müdahaleye denilmektedir. Tıbbi araç gerektirmediği gibi bazı durumlarda çeşitli malzemeleri de kullanmak gerekebilmektedir.

İlk yardımın temel amaçları;

  • Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesine neden olmak,
  • Hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek,
  • İyileştirmeyi daha kolay hale getirmek olarak sıralanabilir.

Sitemizden cam üretimi neyle, nasıl yapılır? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

İlk Yardım Müdahalesi Nasıl Olur?

İlk yardım müdahalesi yapmak için farklı durumlara göre çeşitli yöntemler kullanılmaktadır, buna göre;

  • Bayılma durumunda ilk olarak bayılmış kişinin nabzı ve solunum yolları kontrol edilmelidir. Solunum yollarında ve nabzında herhangi bir sorun yoksa, bayılmış kişinin sırt üstü yatırılarak ayaklarının yükseltilmesi sağlanmalıdır. Bu esnada hastanın sakin ve açık bir alanda bulunması da önemlidir, bu yüzden kalabalık ortamlarda bayılma durumu yaşandığında kişiyi kalabalıktan uzaklaştırmak önceliklidir. Bunun dışında kişinin kıyafetlerinin gevşetilmesi, rahat nefes almasının sağlanması gerekmektedir. Eğer 5 dakika içerisinde kişi kendisine gelmezse, sağlık ekiplerine haber verilmelidir.
  • Sara nöbeti geçiren kimseler için ise herhangi bir şey koklatmaktan uzak durulmalıdır. Hastanın böyle bir kriz anında öncelikle kendisine zarar vermesinin engellenmesi gerekir. Başının yere vurmasını ya da dilini ısırmasını engellemek öncelikli olmalıdır. Kişinin nöbeti başladığında boğulmaması ya da dilini ısırmaması için yan yatırın ve sağlık ekiplerine haber verin.
  • Yılan, böcek ya da benzeri haşeratın sokması halinde yapılan yanlışlardan birisi yarayı emmektir. Bu işlemi yapan kişi de zehirden ötürü zarar görebilecektir. Zehrin alınması ağız yolu ile değil vakumlama yöntemi ile yapılmalıdır ancak böyle bir olanak bulunmuyorsa, ısırık olan bölgenin yıkanması ve çeşitli antiseptikler ile silinmesi, zehrin kana karışmasını engellemek için de ısırık olan bölgenin üst kısmının bir bez yardımı ile sıkıca sıkılması gerekmektedir. Daha sonra sağlık ekiplerinin gelmesi beklenmeli ya da hasta kendindeyse hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.
  • Suda boğulma durumlarında, boğulan kişinin spazm nedeniyle solunum yolları kapanır. Solunum yolları kontrol edilen hastanın nabzında sorun bulunuyorsa, bu durumda solunum ve kalp masajı yapılmalıdır. Fakat bu noktada kalp masajı yapacak kişinin mutlaka ilk yardım eğitimi almış olması gerekmektedir. Eğer ilk yardım eğitimi almamış ve kalp masajı yapmayı bilmeyen bir kişi masaj yaparsa, kalbe çok daha büyük zarar verecektir. Dumandan boğulan kimseler için ise ağız yoluyla suni teneffüs yapılmalıdır. Suni teneffüs için burun sıkıca tutulur ve ağız yoluyla nefes verilir. Bu durumda ilk yardım müdahalesi için de yine eğitimli olmak gerekmektedir.
  • Boğaza cisim kaçması pek çok farklı durum neticesinde olabilmektedir. Solunumu kesilen kişi için ilk olarak göğsünden bir elle bastırılarak öne eğilmesi yapılır. Ardından diğer el vasıtası ile kişinin kürek kemiklerinin arasına en az 5 kez olacak şekilde vurulur ve yabancı cismin boğazdan çıkması sağlanır. Cisim çıkmıyorsa bu durumda karından itme işlemi yapılmalıdır. Heimlich Manevrası sonucunda boğaza kaçan cisim çıkacaktır. Manevrayı yapmak için eğitim almak önemlidir.

Yazar Süper Fırsatlar

Güncel fırsatları ve haberleri sizler için derledik yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diyanet Türkçe ve Arapça Hatim Duası Nasıl Yapılır?

Instagram Mood Efekti Nasıl Yapılır?