in

Aşk adamı Casanova aslında hekimmiş

Araştırmalara nazaran tarihin en ünlü bayan avcısı olarak anılan Giacomo Casanova, 18. yüzyılda bayanlara sıhhat sıkıntıları konusunda sık sık yardım eden bâtın bir tıp uzmanı. Venedikli maceracının bir vakitler 130’dan fazla bayanla birlikte olduğunu argüman eden anılarının yanında hastalık ve yaralanmalara karşı hangi ilaçların kullanıldığını belgelediği notlar da ortaya çıktı.

Times’ın haberine nazaran, şimdilerde anılarının yeni bir tahlili yapılan Casanova’nın notlarında, 18. yüzyıl Avrupa’sının sıhhat hizmetleri hakkında daha evvel pek rastlanmamış bilgiler yer alıyor.

Casanova’nın 1790’larda yazdığı Hayatımın Hikayesi’nde; düello yaralanmalarından çiçek hastalığına ve vebaya kadar Avrupa’daki seyahatlerinde karşılaştığı hastalıkları, yaralanmaları ve tedavileri anlattığı da ortaya çıktı.

USLANMAYAN BİR ARAŞTIRMACI

Tıp tarihçisi ve psikiyatrist Lisetta Lovett, Casanova’nın hayatı boyunca tıbba ilgisinin sürdürdüğünü ve bu alandaki inceleme dileği annesi tarafından eleştirilse de tıp ders kitaplarını okumaya devam ettiğini söyledi.

Araştırmalar; arkadaşları da dahil olmak üzere bayanların; sivilcelerden istenmeyen gebeliklere kadar birçok meseleyle başa çıkmak için kendisinden tavsiye ve yardım istediklerini gösteriyor.

Lisetta Lovett, Casanova’nın başarısız tedavi sistemlerine de şöyle bir örnek verdi: Evlilik dışı gebe kalan ve bebeği aldırmak isteyen Giustiniana Wynne isimli bir bayanı, kendisiyle gireceği cinsel münasebet sırasında kürtaj tedavisinin uygulanması gerektiğine ikna etti. Bu usul natürel ki başarısız oldu ve Giustiniana Wynne, bir manastırda doğurmak zorunda kaldı.

Son derece zeki bir adam olmasına karşın; cinsel hayatına dair yayılan klişeler, komik öyküler araştırmalarını gölgede bıraktı. On sekizinci yüzyılda tıp pratiği hayli bir niş alan olsa da Casanova yaşadığı bu devirde başarısızlıklarına karşın ilgisini hiç kaybetmedi.

Süper Fırsatlar

Yazar Süper Fırsatlar

Güncel fırsatları ve haberleri sizler için derledik yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Survivor’da kim elendi, kim gitti? 6 Nisan 2021 Survivor SMS sıralaması..

Damla Çakıroğlu kimdir? Melih Mahmutoğlu ile nişanlanan Damla Çakıroğlu hakkında bilgiler..