in

Aşure Yaparken Hangi Dua Okunur?

Aşure yaparken okunacak dua aşağıdaki gibidir:

  • “Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdü lillâhi rabbil âlemîn. Vessalâtü vesselâmü alâ sey-yidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allâhümme entel ebediyyül kadîmül hayyül kerîmül hannânül mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün es’elüke fîhel ismete mineşşeytânirra-cîm. Vel-avne alâ hâzihin nefsil emmârati bis-sûi. Vel-iştiğâle bi-mâ yukarribünî ileyke. Yâ zel-celâli vel-ikrâm. Bi-rahmetike yâ erhamer-râhimîn ve sallâllâhü alâ seyyidinâ Muhammedin vel alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.”

Siz de aşure yaparken okunacak dua olarak bu duayı okuyabilirsiniz.

Aşure Yaparken Okunan Duanın Anlamı Nedir?

Aşure yaparken okunacak olan duanın manası aşağıdaki gibidir:

  • Rahman ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla.. Hamd, âlemlerin rabbi olan Allâh’a mahsustur. Salât ü selâm da Peygamber Efendimize, ehl-i beytine ve bütün ashabına olsun. Ey Rabbim, sen ebedî, ezelî, hayy, kerîm, hannân, mennânsın. Bu gelen, yeni bir yıldır. Ya Rabbi, kovulmuş şeytanın şerrinden bu yıl muhafaza olmayı istiyorum. Ve içimde, bana kötülüğü emreden nefsimle mücadelemde senden yardım diliyorum. Beni sana yaklaştıracak meşguliyetleri bana nasîb et, ey celâl ve ikram sahibi Rabbim. Rahmetinle, ey Merhametlilerin en merhametlisi… Efendimiz Muhammed-sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e, onun âline, ashabına ve bütün ehl-i beytine salât olsun.

Aşure yaparken okunacak dua işte bu anlama gelmektedir.

“El Fatiha” denilince hangi dua okunur? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Aşure Günü Neler Yapılır?

Aşure günü yapılacak olanların başında ibadetlerimizi güzelce yerine getirmek bulunur. Oruç tutmak da bugünün güzel ibadetlerinden biridir. Fakat aşure günü tutulacak oruç hakkında bilinmesi gereken özel bir durum bulunmaktadır. Aşure gününde tutulacak oruç için edilen niyet Muharrem Ayı’nın 10. günü olmamalıdır. Aşure gününde tutulacak oruç için yapılması gereken Muharrem Ayı’nın 10. gününü 11. geceye bağlayan niyet etmektir.

Aşure Gelenekleri Eskiden Nasıldı?

Eski geleneklerde aşurenin büyük kuzu kazanlarında ya da helvahanelerde yapıldığı bazı kaynaklarda yer almaktadır. Hazırlanan bu aşure ocaktan çıkarıldığında aşureyi evin en yaşlısı karıştırırdı. Ayrıca evin en yaşlısı aşureyi karıştırırken aşure yaparken okunacak dua olarak Yasin-i Şerif okurdu. Sonrasında kazan kalaylı bir tepsi ile örtülürdü. Bu tepsinin üzerine de beyaz örtü serilirdi ve aşure demlenmeye bırakılırdı. Aşure demlendiğinde sırasıyla evin en büyüğünden en küçüğüne kadar birer tas olarak dağıtılırdı. Aşure yenmeye başlamadan önce salavat getirilirdi. Ayrıca aşurenin tepsisinde kalan buhar suyu da eski kaynaklara göre “aşure teri” olarak adlandırılırdı. Aşure teri olarak da adlandırılan bu buhar suyunun gözlere iyi geldiği düşünülürdü ve şifa olması için kişiler göz kapaklarıyla alınlarına aşure terini sürerdi.

Süper Fırsatlar

Yazar Süper Fırsatlar

Güncel fırsatları ve haberleri sizler için derledik yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüyada Bal Yediğini Görmek Ne Anlama Gelir? İslami Yorumu

Rüyada Balık Tuttuğunu Görmek Ne Anlama Gelir? İslami Yorumu