in

Beykoz Kundura Fabrikası, ‘Hafıza Derneği’nde yaşayacak

Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası,1810 yılında Osmanlı Padişahı II. Mahmut periyodunda kuruldu. Evvel Osmanlı’ya akabinde da Türk ordusuna ayakkabı için deri üretimi yapan fabrika,1933 yılında Sümerbank’a devredildi. Bir periyoda damgasını vuran ‘Sümerbank ayakkabılarının üretildiği fabrika, 80’li yıllarda yalnızca asker ayakkabısı imal etti.

1999 yılında kapanan, 2005 yılından itibaren de sinema platosu olarak kullanılan fabrikasının tarihini yaşatmak için ‘Kundura Hafıza Derneği’ kuruldu. Dernek birinci standını Mayıs ayında açacak.

“OSMANLI VE SANAYİ İHTİLALİ DEVRİNDE KIYMETLİ ROL OYNADI

Beykoz Kundura Fabrikası’nın kültürel mirasımızın bir kesimi olduğunu söyleyen Beykoz Kundura Kültür Sanat Yöneticisi Buse Yıldırım, “Beykoz Kundura, aslında hepimizin televizyon dizilerinden aşına olduğu bir yer. Beykoz Kundura, 2005 yılından bu yana televizyon dizilerine, sinema sinemalarına ve klip çekimlerine konut sahipliği yapıyor” dedi.

Yıldırım, “Ancak bunların ötesinde Beykoz Kundura kültürel mirasımızın bir kesimi. Osmanlı devri ve sanayi ihtilali devrinde kıymetli rol oynayan bir yer. Bizler de Beykoz Kunduranın özelleştirilmesi sonrası da tekrar bir üretimin devam ediyor olmasını çok önemsedik. Birebir vakitte Beykoz Kunduranın yeni kimliğini kurgularken geçmişinden ilham aldık”

BEYKOZ’UN POZİSYONU GEREĞİ ENDÜSTRİYELLEŞMENİN İSTANBULDA KALBİ OLUYOR

Beykoz Kundura’nın Osmanlının endüstrileşmeye attığı adımın temsilcisi olduğunu belirten Yıldırım, şunları söyledi:

Beykoz Kundura hiç planlanmadan bir platoya dönüştü. Binanın her bir dokusu gerçekleştireceğimiz projelere ilham verdi. Beykoz Kundura bu yaratıcı dalda kendi kendine sahip çıktı. Beykoz Kunduranın öyküsü İkinci Mahmut periyodunda başlıyor. Abdülhamit periyodunda kâğıt fabrikası olarak kullanılıyor. Sonra kapanıyor. Fakat Beykoz’un pozisyonu gereği endüstriyelleşmenin İstanbulda kalbi oluyor. Fabrika en son deri ve ayakkabı üretimine dönüşüyor. O devirlerde deri buraya ham olarak geliyor. Ve son haline kadar işleniyor. Bu süreç içerisinde Cumhuriyet’in ilanı ile Sümerbank Deri İşletme kurumu oluyor. 1980 sonrası ülke iktisat siyasetinin değişmesiyle fabrikada üretim yavaşlıyor. Fabrika altın yıllarını 60’larda ve 70lerde yaşıyor. Fabrika birinci resmi ziyanını 86 yılında yaşıyor. Personel alımlarını yavaşlatıyor. Bir noktadan sonra artık yalnızca orduya botlar üretmeye başlıyor. Fabrikanın resmi kapanışı 99 yılında oluyor.

YENİ BİR KISSALAR ARAMAYA GEREK YOK GEÇMİŞE BAKMAK KÂFİ

Beykoz Kundura’nın bir periyot Balkanların en büyük sanayi alanı olduğunu vurgulayan Yıldırım, Beykoz Kundura artık yaratıcı bir bölüme hizmet ediyor. Beykoz Kundura ayakkabı üretiminden öykü fabrikasına dönüştü. Beykoz Kundurada bizi en çok cezbeden şey buranın toplumsal hayata da odaklanıyor olması. Beykoz Kunduranın kreş, voleybol ekibi ve sineması var. Bazen yeni bir kıssa aramaya gerek yok geçmişe bakmak kâfi diye konuştu.

Yıldırım, kelamlarına şu halde devam etti:

Beykoz Kundura Fuayesi, eski kazan dairesi. Ardımda bulunanda bir Rus fırını. Biz de burayı restore ederken bütün kıssaya kazan dairesinden başladık. Tekrar Kundura Sinema’nın kuruluşunda, buradaki geçmiş öykülerden ziyadesiyle beslendik. Bizler de Kundura Hafıza olarak, bu dönüşüm projesinde, kıssalar üzerinde odaklandık.

Burada bulunan tarihi makineleri yakın tarihe kadar depoda saklıyorduk. Projelerimize birinci olarak Tarih Vakfı ile başladık. Beykoz Kundurada kazan dairesi olarak isimlendirdiğimiz binanın bir kısmı, bir periyot elektrik üretimi ve dağıtımında da etkin olarak kullanılmış. Bizler her ne kadar yeri dönüştürsek de o periyoda ilişkin bütün makineleri sakladık.

Beykoz Kunduranın deri dolaplarının olduğu yer ise, Beykoz Kunduranın ne kadar kapsamlı bir sanayi işletmesi olduğunu gösteriyor. Zira burası o devirlerde derilerin birinci süreç gördüğü yer. O periyotta belirli bir kimyasal gerecin içerisine sıvılar aktarılıyor. Sonrasında bu deri dolapları içerisinde dönerek, deri tüylerinden ayrılıyor. Bugün ise burası farklı öykülere mesken sahipliği yapıyor.
(DHA)

Süper Fırsatlar

Yazar Süper Fırsatlar

Güncel fırsatları ve haberleri sizler için derledik yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD’den ödüllü pizzacı, 25 yıl evvel hamur açtığı tezgahta lahmacun yaptı

Aykut Enişte konusu nedir, oyuncuları kimler? Aykut Enişte konusu ve oyuncu takımı..