Hormon Testi Sağlık Ocağında Yapılır Mı?

Aile hekimleri sağlık ocaklarında kan tahlilleri gibi basit tahlilleri yapabilmektedir. Ancak yapılan testler sağlık ocağının yeterliliğine ve gidilen saate göre değişiklik göstermektedir. Basit kan tahlilleri için sağlık ocaklarında aile hekimi tarafından kan alma işlemi yapılmaktadır. Alınan kan yine hastanelere gönderilerek sonuç bildirilmektedir. Bu sebeple sağlık ocakları yerine hormon testi gibi testlerin hastanelerde yaptırılması çok daha uygun olacaktır. Çünkü sağlık ocaklarında genellikle tahlil yapılabilecek laboratuvarlar bulunmamaktadır. Tahliller için kan alma işlemi sağlık ocaklarına uygulansa da ayrıntılı tahliller için aile hekimi, hastayı hastaneye yönlendirmektedir.

Hormon Testi Nedir, Neden Yaptırılır?

Hormon testleri vücutta oluşan dengesizlikliler sebebiyle yaptırılmaktadır. Hormonlar vücudun işleyişinde yer alan metabolik oluşumlara aracılık ettiği için sinyal molekülü görevi görmektedir. Herhangi bir dengesizlik durumunda hormonlar da dengesizlik yaşayarak vücuda anormal sinyaller göndermektedir. Yaşamın seyrinde oluşan dengesizlikler ve belirtiler üzerine doktor tarafından hormon testlerinin yapılması uygun görülmektedir. Hormon testi sonucuna göre tedavi süreci oluşturulurken dengesi bozulan hormonların eski seyrine getirilmesi uygulanan başlıca tedavilerdendir. Hormon testleri genellikle kan tetkikleri ile yapılan ölçümler üzerine sonuçlandırılmaktadır. Rutin olarak kullanılan hormon tahlilleri neredeyse her merkezde yapılabilmektedir.

Adetliyken ağda yapılır mı? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Sağlık Ocaklarında Hangi Testler Yapılmaktadır?

En küçük sağlık birimi olan aile hekimleri, sağlık ocaklarında birçok testi yapabilmektedir. Genellikle kan alma yöntemiyle yapılan bu testler, sağlık ocaklarından sonra hastanelere gönderilerek sonuçlandırılmaktadır. Ancak yapılan testlerde ayrıntıya göre aile hekimi kişiyi hastaneye sevk edebilmektedir. Hormon testi gibi testlerde ilk etapta kan alma süreci gerçekleştirilmektedir. Bu testlerin yanı sıra sağlık ocaklarında yapılabilecek diğer testler aşağıdaki gibidir:

 1. Tam kan
 2. Demir (serum)
 3. Vitamin B12
 4. Ferritin
 5. Demir bağlama kapasitesi
 6. Lipit profili
 7. LDL kolesterol
 8. Trigliserid
 9. Alanin aminotransferaz
 10. Aspartat transaminaz
 11. Bilirubin (total)
 12. Bilirubin (direkt)
 13. Gamma glutamil transferaz
 14. Laktik dehidrogenaz
 15. Glukoz
 16. Glikozile hemoglobin
 17. Serbest T3
 18. Serbest T4
 19. TSH
 20. Kan üre azotu
 21. Kreatinin
 22. Ürik asit
 23. Albümin
 24. Amilaz
 25. Alkalen fosfataz
 26. Kalsiyum
 27. Klor
 28. Fosfor
 29. Magnezyum
 30. Potasyum
 31. Sodyum
 32. CRP
 33. ASO
 34. Beta-hCG
 35. Kreatin kinaz
 36. VDRL-RPR
 37. HBsAg
 38. Anti HCV
 39. Anti HIV
 40. Prostat spesifik antijen
 41. Folat
 42. Anti HBs
 43. Homeglobin zincir analizi
 44. Dışkıda hHb
 45. 25-Hidroksi Vit.D
 46. ABO+Rh tayini
 47. Tam otomatik idrar biyokimyası ve mikroskobisi

Hormon Testi Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Hormon testlerinin yapıldığı durumlar genellikle adet döngüsündeki düzensizliker, tiroid ve hipofiz hormonlarındaki anormalliklerde yaptırılmaktadır. Kadınların adet dönemlerinde düzensizlikleri fark etmesi, bazı hastalarda bölgesel olarak anormal kıllanma, sivilcelenme, lohusa döneminde göğüslerden süt gelmemesi gibi durumlarda hormon testi yapılmaktadır. Bebek sahibi olmak isteyen ancak gebelik elde edilememesi durumunda da hormon testi yaptırılmaktadır. Bu gibi durumlarda doktorlar hormon testi yaparak hastanın yaşadığı hormonal dengesizliğin sebebini bularak ilaç tedavisine başlatmaktadır.

Hormon Testi Nasıl ve Ne Zaman Yaptırılır?

Vücuttaki dengesizliklerin habercisi hormonların bozulması durumunda bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Hormon dengesizlikleri kadınlarda adet düzensizliği ya da gebe kalamama gibi durumlara sebep olurken, tiroid bezlerinde hızlı ve yavaş çalışmalara da sebep olabilmektedir. Bu gibi semptomlar fark ediliğinde hormon testi uygulaması yapılmaktadır. Birçok tahlil gibi hormon testinde de kan alınmaktadır. Kandaki oranlara bakılacağından hormon testi öncesinde yemek yememek son derece önemlidir. Kandaki değerlerin farklı çıkmaması için test öncesinde aç karna sağlık ocağı ya da hastanelere gitmek gerekmektedir.

Yazıyı Beğendiniz mi ?

Yazar admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir