in

Müge Anlı kaldırılacak mı? RTÜK Lideri Şahin, merak edilen soruya cevap verdi

Candaş Tolga Işık’ın Haber Küresel ekranlarından her hafta izleyenlerle buluşturduğu Az Evvel Konuştum programının bu haftaki konuğu Radyo ve Televizyon Üst Heyeti (RTÜK) Lideri Ebubekir Şahin oldu. RTÜK’te ceza kararlarının nasıl alındığından, reklam siyasetlerine ve dizilerdeki şiddet olaylarına kadar konuşan Şahin, sabah jenerasyonu programlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“SİYASİ OTORİTE KALDIRMAK ZORUNDA KALDI”

Candaş Tolga Işık’ın ‘dizilerin öpüşme sahnelerinden dolayı ceza almasına rağmen Müge Anlı üzere programlarda işlenen olayların neden ceza almadığı’ sorusu üzerine konuşan Ebubekir Şahin, “Üst Şura toplantılarımızda da ele aldığımız bir mevzu. Müeyyide verilen bir cezadır. Biz bunları verme taraftarı değiliz. Sabah nesli programları önemli halde izleniyor. Biz burada ‘Bu programlar nasıl olmalı’ diye konuşmalıyız. Müge Anlı gibisi programları öteki kanallarda da yapıyorlar. Kaldırılan programların nedeni sırf kurallarımıza ayrılıktır. Yoksa programın kanalına nazaran bir ayrımcılık yoktur. Bu programlar konut hanımları tarafından çok izleniyor. Evlilik programlarının kalktığında Aile Bakanlığında müsteşardım. Orada artık o kadar uygunsuz bir mevzular çıktı ki sonra düzenleme yapıldı. Siyasi otorite kaldırmak zoruna kaldı. Bu çeşit programların rehabilite edilmesi gerektiğine inanıyorum.” sözünde bulundu.

“HALKIMIZ ŞİDDET DİZİSİ İZLİYOR”

Öte yandan pandemiyle birlikte televizyon izlenme alışkanlıklarının da değiştiğini lisana getiren Şahin, “Pandemi evvelki periyotta televizyon izlenme alışkanlıkları değişmişti. Mobile kaymıştı. Lakin pandemiden sonra televizyon izlenme müddeti 5 saatin üzerine çıktı. Ve bu fazla.” dedi. Şiddet konusunu da ele alan Ebubekir Şahin, şunları söyledi: “Bu bir sarmal en çok şikayet edilen dizi reytinglerde en üst sırada. Halkımız şiddet dizisi izliyor diye şiddet dizisi çekmek hakarettir. Ben konutta belgesel, iş yerinde haber kanallarını izliyorum.”

“REKLAMLARIN KONTROLÜ BİZDE”

Son olarak reklam siyasetlerine ait de konuşan Şahin, “Reklamların kontrolü bizde. Gönül ister ki dizilerin son kısmındaki eleştirilen o reklamlar düzenlensin. Ben isterim ki, dizi ortalarındaki reklamlar tertipli kullanılsın. Lakin bu kandırılmak değil, izleyici artık bunu biliyor.” açıklamasında bulundu.

Süper Fırsatlar

Yazar Süper Fırsatlar

Güncel fırsatları ve haberleri sizler için derledik yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deniz dönemini açan Hazar Ergüçlü, bikinili pozlarıyla toplumsal medyayı salladı

İbo Show’un yeni kısım konukları muhakkak oldu! Sürpriz isimler seyircileri heyecanlandırdı