in

Ormancı bayanlardan davet

Gümüşhane’nin bayan orman koruma memurları Sema Işık Köse ve Fadime Çolak Kürtün ilçesindeki iki farklı orman şefliğinde gündüz hayallerindeki meslekleri icra edip akşam meskene gittiklerinde çocuklarına bakıyor.

Ormanda damgalama ve nakliye misyonlarına çıkan, yağmur çamur demeden kentin en ağır orman alanının bulunduğu ilçede vakit zaman ormanlık alanda güç coğrafik koşullarda vazifelerini yerine getiren bayan orman koruma memurlarının ikisinin de ortak özelliği Kürtün ilçesindeki meslek yüksekokulundan mezun olmaları.

3 çocuk annesi Sema Parıltı Köse (34) 2013 yılında mezun olduğu okuluna nişanlı başlayıp evli bitirdiğini, hatta ikinci sınıfı eşinden uzak okumak zorunda kaldığını anlattı.

“TÜM BAYANLARA TAVSİYE EDİYORUM”

Gümüşhane Üniversitesi Kürtün Meslek Yüksekokulunda Ormancılık kısmı açıldığında boş boş duracağına tabiatla iç içe olmak için bu kısmı okuduğunu tabir eden Köse, “Çocuklarımla birlikte birkaç sene atanma sürecini bekledik. Bir yandan mülakatlar için ders çalışıyorduk. Son mülakattan sonra bir yıldır da mesleğe atandım. Vazifemden de mutluyum. Hoş ve daima tabiat ile iç içe. Arazi kurallarında güç olan yerlerde oluyor lakin hoş, eğlenceli hale getirdiğimiz vakitlerde oluyor. Arkadaşlarla birlikte damgaya, nakliyelere çıkıyoruz. O güç toprakta bazen yuvarlanıyoruz, düşüyoruz, kayıyoruz, yağmurun çamurun içinde inip çıkıyoruz fakat genel manada mutluyuz. Mesleğimiz hoş, tavsiye ederim. Bir bayan için sıkıntı yanları da olsa hoş. Yalnızca bir erkek mesleği değil bayanların da pek hoş yaptığına inanıyor ve tüm bayanlara tavsiye ediyorum” diye konuştu.
Kendisi üzere ormancı olan babasının mesleğini sürdürmek için ilçedeki Meslek Yüksekokulunda okuyan 39 yaşındaki Fadime Çolak, mezun olduktan 3 yıl sonra başladığı mesleğinin birinci yılını tamamladı.“SEVDİĞİMİZ VAKİT YAPARIZ” 

Babasının işi olması nedeniyle bu mesleği severek, yaşayarak ve dinleyerek büyüdüğünü kaydeden Çolak, “İlçemizde okul açıldıktan sonra bahtımı denemek istedim. Bitirdikten sonra mülakatlar münasebetiyle 3 sene bekledim. Daha yeni atandım. Severek yapıyorum. Evliyim, 4 aylık bir kızım var. Şu ana kadar bir sorun yaşamadım. Bundan sonra da yaşayacağımı düşünmüyorum. Arazi kuralları bazen zorlasa da severek yaptıktan sonra hiçbir problem yaşamıyorum. İstediğimiz vakit, sevdiğimiz vakit, emek verdiğimiz vakit her şeyi başarabileceğimize inanıyorum” dedi.
Tabiatta olmanın farklı bir zevk olduğunu lisana getiren Çolak, “Arazi kuralları ve orman olması nedeniyle uzaktan bakıldığı vakit sıkıntı üzere, yapılamaz üzere görünüyor. İçine girdiğin vakit çok kolay ve çok hoş bir meslek. Bilhassa tabiatta olmak başka bir zevk. Bayanlarımız bence bir denesinler eminim onlar da çok seveceklerdir” diye konuştu.

BABASININ KUMPASINI KULLANIYOR

Kesilen ağaçların çapını ölçmeye yarayan “Kumpas” aletinin babasından kaldığını kaydeden Çolak, “Babamın emekli olana kadar kullandığı bir kumpası vardı. Emekli olduktan sonra da onu konutumuzda saklıyorduk. Bende atandıktan sonra o kumpası aldım. Büyük bir aşkla ve şevkle onu taşıyorum. Bende emekli olduktan sonra bu mesleği yaptığına inandığım, tanıdığım, paha verdiğim birisi olursa bende ona devredebilirim” halinde konuştu.

“ZORLANDIKLARI OLUYOR” 

Her iki bayan orman koruma memuruyla çalışan Günyüzü Orman İşletme Şefi İsmail Emre Sivrikaya da ormancılığın güç göründüğünü lakin çalıştıkça öğrenildiğini ve daha çok sevildiğini belirterek, “İlk misyon yılımda Kabaktepe Orman İşletme Şefliğinde Sema Işık hanımla bir arada çalıştık, artık de Günyüzü Orman İşletme Şefliğinde Fadime hanımla misyon yapıyoruz. Ortada onların da zorlandığı durumlar oluyor fakat yeniden de pes etmiyor her verilen misyonda ellerinden gelenin daha fazlasını yapıyorlar” dedi.

Süper Fırsatlar

Yazar Süper Fırsatlar

Güncel fırsatları ve haberleri sizler için derledik yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sisi’nin 5 yıla kadar mahpusu istendi

Oyuncu Muharrem Erdemir, koronavirüse yenik düştü