in

Pandemide başınıza bir de kolesterol dert açmasın

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bülent İlçöl anlattı

Dr. Bülent İlçöl

Kolesterol, bedenimizdeki tüm hücrelerde bulunan mumsu, yağ gibisi bir unsurdur. Büyük kısmı, başta karaciğer olmak üzere beden hücrelerimizde üretilir. Bir kısmı da yiyeceklerden sağlanır. Hücre zarının yapısına girerek çok kıymetli hormonların ve D vitaminin sentezinde kullanılır; bu açıdan yaşamsal kıymete sahiptir. Lakin kolesterol yüksekliği kalp damar hastalığı için başta gelen risk faktörleri ortasında yer alır. Pandemide hareketsizlik, kilo artışı ve tabip denetimlerini aksatma üzere etkenlerle berbat kolesterol olarak bilinen LDL’nin yükselme riskinin arttığına dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bülent İlçöl tesirli tedavi yollarını anlattı…

LDL DAMARLARI TIKIYOR

■ LDL yani “kötü kolesterol” yüksekliği, yağların atardamar hücrelerinde birikip plaklar oluşturmasına, vakitle damarın daralıp, tıkanmasına yol açar. Makus beslenme, hareketsizlik, obezite, diyabet ya da bozulmuş glikoz toleransı üzere öbür metabolik sorunlar, kolesterolü yükselten etkenlerdir. HDL yani “iyi kolesterol” yüksekliği ise damarda plak oluşumunu azaltır.

SİNSİ İLERLER BELİRTİ VERMEZ

■ Bu devirde ve her vakit kalori yükü fazla, besleyici pahası düşük besinlerden uzak durulmalı.

■ HDL yani düzgün kolesterolü yükseltici bir besin rejimi ya da ilaç yoktur, yükseltmenin bilinen tek tesirli yolu antrenmandır.

■ Sokağa çıkma kısıtlamaları günlük hareketimizi önemli biçimde kısıtladığından, her türlü hareket fırsatı değerlendirilmeli. Örneğin ‘yürümeyi’ bir ulaşım vasıtası olarak kullanabilirsiniz.

■ Kolesterol yüksekliği fizikî belirti vermez lakin kalp krizi, felç üzere klinik sonuçlarını görebiliriz. Bu bakımdan, belirli aralıklarla kan analizleri yapılması kolesterol yüksekliğini saptamanın yegane yoludur.

İŞTE EN TESİRLİ TEDAVİSİ

■ Kolesterol tedavisinde en tesirli usul tedbir almaktır. Diyet ve fizikî hareketin artırılması, obeziteden kaçınılması üzere tedbirler, kolesterolü yüksek hatta olağan olan herkese önerilir.

■ İlaç kullanımı için kişinin hipertansiyon, diyabet, tütün kullanımı, ailede kalp damar hastalığı bulunması üzere öbür risk faktörleri dikkate alınarak karar verilmeli. Bunlar için oluşturulmuş risk hesaplama cetvelleri vardır; ilaç kararı vermede hastaya ve tabibe yol göstericidirler.

■ Damar sertliği saptanmış olan, kalp krizi, felç, bacak damarı tıkanması hikayesi olan şahıslarda ilaç kullanımı ebediyen gereklidir. Bu bireylerde kolesterol kan seviyesi ‘normal’ görünse bile bilhassa statin kümesi ilaçların esirgeyici, tekrarlayan olay riskini azaltıcı tesirleri kanıtlanmıştır.

Yazıyı Beğendiniz mi ?

Süper Fırsatlar

Yazar Süper Fırsatlar

Güncel fırsatları ve haberleri sizler için derledik yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD Hazine Bakanı Yellen’dan “Bitcoin” uyarısı: Spekülatif ve verimsiz

Türkiye Uzay Ajansı Temizlik Görevlisi ve Garson alımı başladı! İŞKUR’dan lise mezunu başvuru..