Tiroid Testi Aç Karnına Yapılır Mı?

Tiroid bezinin vücuttaki görevi nefes, kalp hızı, vücut ağırlığı, kas gücü, adet döngüsü, vücut ısısı, kolesterol seviyelerini düzenlemektir. Yaklaşık 20-25 gram ağırlığında olan bu organ adem elmasının altında boynun dibinde bulunmaktadır. Yaklaşık 2 santim uzunluğunda olan tiroid bezi T3 ve T4 adı verilen hormonu üretmektedir. TSH olarak da bilinen tiroid testi kan örneği alınarak yapılmaktadır. Genellikle dirseğin iç kısmından kan alınarak yapılan bu test öncesinde yemek yememek ve sigara içmemek son derece önemlidir. Besinler ve sigara kandaki değerleri değiştireceğinden TSH değerinde de oynamalara sebep olur. Bu sebeple TSH testinden önce aç karnına olmak son derece önemlidir.

TSH Testi (Tiroid Testi) Nasıl Yapılır?

Tiroid testi olarak bilinen TSH testi, kan alma yöntemiyle yapılmaktadır. Hastanın sabah aç karna ve sigara kullanıyorsa sigara içmeden sağlık ocağı ya da hastaneye gitmesi gerekmektedir. Hastanın genellikle dirsek içinden kan alınmaktadır. Yeterince kan alındıktan sonra örnek laboratuvara gönderilmektedir. Genellikle hastanelerde öğleden sonra, sağlık ocaklarında da ertesi gün tahlil sonuçları doktor tarafından öğrenilmektedir. Doktorun okuduğu sonuca göre tiroid bezinde bulunan rahatsızlığa yönelik tedavi başlatılmaktadır.

Ayrıca tetanoz aşısından sonra banyo yapılır mı? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Hipertiroidi Nedir?

Hipertiroidi, tiroid bezinin fazla hormon üretmesi durumunda yaşanan bir hastalıktır. Fazla tiroid hormonunun üretilmesi vücutta metabolizmanın hızlanmasına ve bu sebeple kilo vermesine sebep olmaktadır. Hipertiroid belirtilerinde kişinin iştah artışına rağmen kilo alamaması, sık sık yaşanan kaygı hali ve uyku problemleri görülmektedir. Tiroid testi sonucunda tanı konulan hipertiroidi hastalığının yaygın sebepleri aşağıdaki gibidir:

  • Hipertiroidiye sebep olan hastalıkların başında Graves hastalığı gelmektedir. Bu hastalığı yaşayan kişilerin tiroid bezi büyür ve fazla çalışmaya başlar. Hipertiroidi ile aynı belirtileri gösteren Graves hastalığı, hipertirpoidinin de ilerlemesine sebep olmaktadır.
  • Vücutta çok fazla iyot olması tiroid bezinin fazla çalışarak fazla hormon üretmesine sebep olmaktadır. Bu durum genellikle çok tuzlu yemek tüketimi ya da bazı ilaçların sık kullanımı sebebiyle meydana gelmektedir.

Hipotiroid Nedir?

Tiroid bezi hastalıklarından biri olan Hipotiroid, tiroidin çok az miktarda hormon ürettiği durumlarda meydana gelmektedir. Hormonun az üretilmesine bağlı olarak metabolizmanın yavaşladığı bu hastalıkta kişi hızla kilo almaya başlamaktadır. Semptomlar arasında kişinin kilo alması dışında halsizlik, yorgunluk ve odaklanma problemi de görülmektedir. Hipotiroidin sık görüldüğü sebepler aşağıdaki gibidir:

  • Haşimato Hastalığı: Haşimato hastalığı vücudun kendi ürettiği tiroid hücrelerine saldırması sebebiyle oluşmaktadır. Bu hastalık durumunda tiroid bezi yeterli miktarda hormon üretememektedir. İlk etapta belirti göstermeyebilen bu hastalık yıllar içerisinde gözle görülecek ciddi hasarlara sebep olabilmektedir.
  • Tiroidit: Tiroid bezinin iltihaplanması durumudur. Bu durum tiroid bezinin hormon üretimini engelleyerek sonucunda Hipotiroid hastalığına sebep olmaktadır.

Tiroid vücutta hormon üretmeye yarayan bir organ olup, iyotun vücutta az bulunması durumunda hipertiroide sebep olmaktadır. Bu sebeple iyot tüketimi tiroidin sağlıklı olarak hormon üretiminde önemli bir faktördür.

TSH Testinin Sonuçları Ne Anlama Gelmektedir?

Kan alınarak yapılan TSH testlerinde sonuçlar doktorlar tarafından okunmalı ve tedavi yöntemi seçilmelidir. Tiroid testi sonrasında gelen sonuçlarda kişinin değerlerinin normal seviyenin altında ya da üstünde olduğuna bakılmaktadır. Normal TSH değerleri litre başına 0,4 ile 4,0 milimetrelik birimdir. Test sonuçlarında tiroid değerlerinin normalin üzerinde çıkması durumunda tiroidin yetersiz çalıştığı görülmektedir. Tiroidin yetersiz çalışması hipotirodiye sebep olmaktadır. 

Tiroid değerlerinin normalin altında çıkması durumunda ise tiroid bezinin aşırı aktif olduğu sonucuna varılmaktadır. Tiroidin aşırı aktif çalışması da hipertiroidiye sebep olmaktadır. Bu durum tiroidin fazla hormon üretmesiyle orantılı olarak hipofiz bezinin daha az TSH salgılaması sonucunda meydana gelmektedir.

Yazıyı Beğendiniz mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tetanoz Aşısından Sonra Banyo Yapılır Mı?

Rüyada Arabaya Bindiğini Görmek Ne Anlama Gelir? İslami Yorumu