in

‘Türkiye’de fen lisesinde okuyan tek otizmli’

Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi, ‘Benim Dünyam’ isimli kısa sinemanın yapımcılığını üstlendi. Otizmli çocukları olan ailelerin yaşadıklarının anlatıldığı sinemanın basın galası gerçekleştirildi.

Bir otelde düzenlenen galaya, Mezitli Belediye Lideri Neşet Tarhan’ın yanı sıra CHP Mersin Milletvekilleri Cengiz Gökçel ve Alpay Antmen ile Vilayet Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, sinemanın kahramanları Jülide Hoş ve otizmli oğlu Mert Ünsal, otizmli çocuklar ve aileleri ile sinemanın direktörleri Alter İnanç ve Onur Kıratlı katıldı.

Sineması birlikte izleyen Yahya Akel Fen Lisesi 11. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Mert ve annesi 40 yaşındaki Jülide Hoş, vakit zaman duygusal anlar yaşadılar. Vakit zaman birbirlerinin ellerini tutan anne ve oğul, yıllarca yaşadıkları zorlukları ve tüm bunların üstesinden nasıl geldiklerini izlemenin gururu ve hüznünü birebir anda yaşadılar.

Anne Hoş ve oğlu Mert’in doğumundan bugüne kadar yaşadıkları, toplumun bakış açısı, dezavantajlıların yaşadıkları zorlukların anlatıldığı kısa sinemada, otizmlilerin eğitimle ne derece büyük işler başardığı örnekleriyle gösterildi.

“TOPLUMUN EN ÖZEL ÜYELERİ”

Mezitli’deki otizmli çocuklar ve ailelerine bir dernek kurmaları teklifinde bulunduklarını lisana getiren Tarhan, “Ayrıca otizmli çocuklarımız için bir park ve ömür alanı yapacağız. İçerisinde çocuklarımızın spor ve eğitim çalışmaları yapacakları bir yer olmasını istiyoruz. Mersin’de yaklaşık 2 bin 500 otizmli olduğu söyleniyor ki, bu az bir sayı değil.

Otizme ait tekliflerde bulunmak haddim değil lakin birtakım tespitler bulunmak istiyorum. Otizmin farkında olmamız için otizmli bir yakınımızın olması gerekmiyor. Toplumsal bilinçlenmede otizmli bireylere karşı anlayışlı olmamız ve onları ayırmadan yanlarında durmamız çok değerli. Otizm, toplumun her kısmını ilgilendiriyor, zira otizmliler toplumun en özel üyeleri. Otizm onların seçimi değil. Onların bir tek ihtiyaçları var; o da bizim onları kabullenmemiz” diye konuştu.

“ENGEL DEĞİL FARKLILIK” 

Otizmli bireylerle ilgili bildiri veren Tarhan, “Otizm mahzur değil, farklılıktır. Onları değiştirmeye çalışmayalım. Sadece toplumumuzdaki her birey için yapmamız gerektiği üzere herkesi olduğu üzere kabul edelim. Bu, onların farklılığıdır. Onlara farklı bir yetenek olarak bakmaya çalışalım. Onların yapamadıkları yerine yapabildiklerine odaklanarak güçlü istikametlerini keşfedelim. Onlar sevgilerini gösteremeyebilirler lakin sevgi dolu olan özel ihtiyaçlara sahip çocuklardır. Otizmle uğraşta hakikat bilgilenmek, erken teşhis, özel eğitim, bakımı ve sıhhat hizmetlerinin uygunlaştırılması kıymetli. Onlara fırsat verilirse özel yetenekler doğabilir. Pes etmek asla yok. Einstein, Mozart, Newton birer yıldız. Bizim çocuklarımız neden olmasın. Otizmin farkındayız. Onların yanındayız. Onların seslerini duymalıyız” tabirlerini kullandı.“FEN LİSESİNDE OKUYAN TEK OTİZMLİ” 

Anne Jülide Hoş ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Mert’in otizmli olduğunu 3 yaşındayken öğrendiklerini söyledi. Hoş, “Oğlum Mert, şu anda Türkiye’de fen lisesinde okuyan tek otizmli öğrenci. Her ne kadar çok sıkıntı günler geçirdiysek de oğlumun otizmli olmasından mutsuz değiliz. Sinemamızı izledik, çok hoştu, çok beğendim, kusursuz bir iş çıkarmışlar. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BÜTÜN ANNELER UMUTLU OLSUN” 

Bu sinemayla toplumda otizmle ilgili farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söz eden Hoş, şöyle devam etti: “Bütün annelere örnek olmak için, bütün anneler umut taşısın diye bu sineması çektik. Başını duvardan duvara vuran bir çocuğun fen lisesi düzeyine kadar gelebileceğini görsünler istedim. Sorumluluk hissettim, vicdani bir şey benim için. Neşet Tarhan, çok hoş şeyler vaat etti bize ve vaatleri de gerçekleşti.”

İki yıl evvel okulda yaşadıkları meseleler üzerine Lider Tarhan’dan dayanak istediğini ve o vakitten bu yana Tarhan’ın kendilerini hiç yalnız bırakmadığını anlatan Hoş, annelere de ileti vererek, “Bu süreçte biz Mert ile çok farklı hisler yaşadık, zira hiç bu kadar içimizi açmamıştık kimseye. Çok hoş hisler yaşadık. Mert son iki yılda inanılmaz değişim geçirdi. Şu an ben çok memnun bir anneyim. Bütün anneler umutlu olsun, umutları hiç kırılmasın. Evladı özel ihtiyaçlı her bir bireye lütfen sahip çıksınlar” diye konuştu. (İHA)

Süper Fırsatlar

Yazar Süper Fırsatlar

Güncel fırsatları ve haberleri sizler için derledik yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

400 yıllık kuyulara ‘kar basma’ geleneği

Aileler dikkat! TikTok’ta öldüren akım