in

Zeytinde büyük hile: Karartmak için metal, çabuk olması için kostik kullanıyorlar

Besin bölümünde yapılan hileler insan sıhhatini tehlikeye atıyor. Bilhassa zeytinde kısa müddette bol eser elde etmek için uygulanan usuller ‘pes’ dedirtiyor. Doğal yollarla 6 ay ile 1 yıl ortasında olgunlaşan zeytinler, 1 aydan kısa müddette sofraya getiriliyor. Havuzlara paslı demirler atarak karartılması sağlanan zeytinin, verilen kostikle de acısı alınıyor. Yeşil zeytinin ise doğal halinde kesinlikle çizik olması gerekiyor.

Doğal siyah zeytin hazırlamanın farklı usulleri olduğunu söyleyen Edremitli zeytin üreticisi ve Edremit Ticaret Odası Lideri Mehmet Semerci, en çabuk yenebilecek duruma gelen zeytinin sele cinsi zeytin olduğunu söyledi. Sele zeytinin 2 ay müddette olgunlaştığını belirten Semerci, “Havuz zeytini 7 ay, çevirme zeytini de 5 ay üzere bir müddette olmakta. Ne yazık ki ticari telaşlarla bu zeytinlerin yapılışında insan sıhhati için risk oluşturabilecek birtakım uygulamalar yapılmaktadır. Havuz zeytinine kostik atılabiliyor. Sodyum hidroksit insan sıhhatine ziyanlı fakat ne yazık ki kullanılmakta. Bu uygulama bizim besin odeksimize ‘İspanyol tipi yapım’ diye girmiş ve yasal. Bu cins zeytinleri bilhassa çocuklarımıza tükettirmemeliyiz” dedi.

“ZEYTİN ALLAHIN BİR LÜTFU”

Yeşil zeytinin birinci vakitlerinde, siyah zeytinin de kolunda karardıktan sonra yapıldığını belirten Semerci, “Bölgeye ve toprağına nazaran daha kahverengi de olabilir. Bunda bir sakınca yok. Ancak ticari tasalarla, zeytinin rengini gidermek, daha çabuk siyahlaşmasını sağlamak için bir kadro ilkel formüller kullanılıyor. Bir manada zeytinin sahtekarca üretildiği yerler de var. Bunlar birinci evvel zeytin havuzlarına metal kesimler atarak başladılar. Daha sonra ferro alaşımlarla siyah rengine dönüştürmeye başladılar. Bunları, genelde kostikli zeytinlerde kullanılıyor. Allah’ın bir lütfu olan zeytini, ticari korkularla para kazanmak ismine lekeleyemeyiz, zedeleyemeyiz. Buna hakkımız yok, insanları zehirlemeye de hakkımız yok. Her ne kadar kontroller yapılsa da gördüklerimiz bizi dehşete düşürüyor. Para hırsı insanlardaki birçok hissin önün geçmiş halde. Tüketiciler sıhhatleri için natürel zeytin tercih etsin” diye konuştu.

“1 AYDA ZEYTİN HAZIR HALE GELİYOR”

Tüketicilerin sağlıklı zeytini renginin siyahlığından anladığını lakin bunun da gerçek olmadığını kaydeden Edremit Ticaret Odası Lideri Mehmet Semerci, sağlıklı zeytinin ölçülerini şöyle anlattı:

“Biraz kahverengi olsun, tam siyah olmasın. Bunlar değerli değil. Sağlıklı zeytin tüketmek istiyorsanız kesinlikle natürel olsun. Vaktinde olsun. Bir ayda değil, altı yedi ayda, bir sene de olsun. Bırakın renginin simsiyah olmasını. Yeşil zeytinde kesinlikle çizik olmalı. Çizik olmayan yeşil zeytini, natürel yollarla yapmak mümkün değil. Birinci kademede yeşil zeytinin çizilerek tatlandırılması, natürel yapılacağı manasına gelir. Çizilmeyen yeşil zeytin natürel olmaz. Zira acısını verebileceği bir açıklık kalmaz zeytinin üzerinde. Siz şayet çizmeden yaparsanız, kostikle yapmış olursunuz ki, bu da her ne kadar temizlenirse bana nazaran sıhhatsiz ve insan bedenine da kıymetli ziyanlar verebileceğini düşündüğüm bir zeytin üretim biçimidir. Bizim Kazdağları’nın bakıyorsunuz pembeli, pembede yeşile hakikat giden, dayanılmaz bir zeytini vardır. Biz ‘al yanak’ deriz. Bunu ‘olmaya başlayan yeşil zeytin’ diye düşünürüz. Kesinlikle yemyeşil, çağla yeşili olmaz. Salamuradan sonra rengi bir kesim değişir. Bizim tüketicilerimizin de bu şuuru kazanıp, biraz pembeye kaçan, kırmızıya hakikat kaçan yeşil zeytini de çizik olduktan sonra kullanmalılar.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Yazıyı Beğendiniz mi ?

Süper Fırsatlar

Yazar Süper Fırsatlar

Güncel fırsatları ve haberleri sizler için derledik yayınladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şeyma Subaşı, Mısırlı sevgilisinin adını koluna dövme yaptırdı

Güne yükselişle başlayan dolar 7,03’ten işlem görüyor